Денес, се навршуваат 193 години од раѓањето на Фјодор Михајлович Достоевски. Авторот на „Злосторство и казна“, „Идиот“, „Понижени и навредени“, како и многу други, големиот Достоевски е роден на 11 ноември, 1821 година во Москва – во негова чест, споделуваме еден маркантен цитат и неколку од неговите најголеми дела, прикажани во прилог.

„Да се проучува значењето на човекот и значењето на животот – јас сум направил значителен напредок во тоа. Јас имам верба во себе. Човекот е мистерија: ако го потрошите целиот свој живот обидувајќи се ја открите, тогаш не се осудувајте себе дека сте го потрошиле своето време залудно. Јас се опседнав со оваа мистерија, затоа што јас сакав да бидам човек.“

– Фјодор Достоевски, од лична коресподенција (1839)

2

СПОДЕЛИ
Претходна објаваОмилени филмови според хороскопскиот знак
Следна објаваБесплатна терапија против стрес
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР