21

Iris Grace e пет годишно девојче на кое во 2011 година му било дијагностицирано аутизам. Тоа е девојче со талент и желба за сликање. Девојче полно со љубов кон животот, боите и четките за сликање.

„Постојано ја охрабрувавме Iris да слика како дел од терапијата, но потоа откривме дека таа е навистина талентирана за сликање. Таа слика 2 часа. Јас и ги давам боите, а таа ги одбира оние кои ги сака. Нејзиниот аутизам создаде стил на сликарство кој досега не сум го видела кај дете на нејзина возраст.“

Погледнете за што станува збор и ќе сфатите зошто ова девојче го привлече вниманието на целиот свет.

32

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМоден тренд | Пончо
Следна објаваПромоција на „Нашето последно кафе“ | Коста Петров
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР