0

Златната есен е совршено време да ги спакувате куферите и да се препуштите на магијата на светските дестинации во ова доба од годината. Неверојатни пејзажи, прелевање на златестите нијанси и погледи кои оставаат без здив – есенските патувања се одлична можност омилените туристички локации да ги искусите на сосема поинаков начин, доживувајќи ја нивната убавина со сите сетила.

Без оглед на тоа дали сте непоправливи романтичари, или, пак, љубопитни трагачи по нови авантури, ви претставуваме 27 чудесни места долж светските меридијани, каде брилијантните бои на есента се во полн сјај. Од мали и локално прочуени атракции, па се’ до глобално познати точки на туристичката мапа, ова се дестинациите кои нема да ве разочараат и кои изгледаат најдобро токму во текот на есента. Уживајте во глетките!

1. Северна Италија

1

2. Портланд, Орегон

2a

2b

3. Ванкувер, Канада

3

4. Трансилванија, Романија

4

5. Шкотски Гори

5

6. Плимут, Англија

6

7. Река Снејк, Вајоминг

7

8. Кјото, Јапонија

8

9. Аспен, Колорадо

9a

9b

10. Ланруст, Велс

10

11. Централ Парк, Њујорк

11

12. Санднес, Норвешка

12

13. Швајцарски Алпи

13

14. Отаго, Нов Зеланд

14

15. Национален парк Денали, Алјаска

15

16. Клатови, Република Чешка

16

17. Вермонт

17

18. Копенхаген, Данска

18

19. Аделаида, Австралија

19

20. Ешвил, Северна Каролина

20

21. Астуриас, Шпанија

21

22. Кусанкоски, Финска

22

23. Сиетл, Вашингтон

23

24. Саксонија, Германија

24

25. Шума Шони, Илиноис

25

26. Колумбија, Мисури

26

27. Токио, Јапонија

27

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМоден тренд | Тартан кошула
Следна објаваЖивотот е… | Мајка Тереза
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ