Во услови на најбрзо можно сценарио да ја споделите Вашата уметничка визија е да ги поставите Вашите дела на блог, како што тоа го прави библиохоликот Julien Britnic – на својот Tumblr пресоздава иконски книжевни наслови користејќи фотографии од поп-културата. Да речеме, никогаш не би помислиле дека „Метаморфозис“ на Кафка може да ја поврзете со Спајдермен или пак, „Да се убие птицата која се потсмева“ на Харпер Ли дека е претставена преку Flappy Bird. И ред други примери!

Со ажурирање на класичните Penguin книги во модерен формат, самиот автор се прашува колку овие класици играат улога во светот на selfie културата и опсесијата од друштвени мрежи и апликации. Можеме ли да му го докажеме спротивното? Дека во тој свет можат да опстојат вистинските книжевни вредности?

1

2

3

4

5

penguin tolstoy

penguin mice

8

Penguin Template

penguin spiderman

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЛондонска улична мода
Следна објаваНајновиот модел на Citroen
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР