Постојат моменти кога имаме чувство дека можеме да заспиеме секаде, дека уморот или сонот ги затвора нашите очи без разлика каде се наоѓаме. „Заспаната серија“ е серија фотографии на Alice Lemarin, девојка која потекнува од Градот на светлината. Херои во нејзините фотографии се мали дечиња кои спијат на улица, во природа, потпрени на дрво, столб или ѕид носејќи ја својата перница со себе. Сепак целта на фотографиите не е да се покажат неверојатни места за спиење туку да се отсликаат соништата и да се поврзат со средината.

26

22

23

24

32

25

30

28

31

21

29

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКомбинација од убавина и зло | Olga Noes
Следна објаваHavana Bikes | Културата на возење велосипед
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР