naslovna

Дерматолозите често ја истакнуваат важноста на козметиката направена исклучиво на база на природни состојки. Овие овошни маски се многу популарни, достапни и што е најважно делотворни.

Грејпфрут против брчки

Во еден сад изматете белки и додајте една лажичка кисела павлака и сок од грејпфрут и добро измешајте. Нанесете ја маската на лицето и оставете ја 15 минути. На крај, измијте го лицето и ставете соодветен крем против брчки.

Праска за природна боја на лицето

Изблендирајте праска и домат и додадете две лажици мед. Маската нежно нанесете ја на лицето, оставете ја 20 минути и отстранете ја со млада вода. Пред оваа маска можете да направите и пилинг- изгмечете ја праската, додадете една лажица кафеав шеќер и измешајте. Со смесата направете пилинг на лицето неколку минути, па исплакнете со вода. На крај, нанесете од вашиот соодветен крем.

1

Киви за природен сјај

Во чинија изгмечете едно киви и додадете две лажици јогурт, една лажица мед и малку маслиново масло. Нанесете од смесата на лицето, вратот и деколтето. Оставете 20 минути, па исплакнете со млака вода и нанесете крем.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСкриен портрет зад „Сината соба“ на Пикасо
Следна објаваСликање согласно фудбалски правила
Креативната страна на животот под поинаков агол, каде важи правилото "less is more" е она што го опишува овој член на креативното семејство. Со оптимистичен пристап и позитивна енергија, сиот труд го насочува кон доброто и инспирацијата, кон вистинските вредности; како што е уметноста и квалитетниот креативен израз. Со поедноставување на животот, стои рамо до рамо со останатите креативци во тимот на Divian Arts.

НЕМА КОМЕНТАРИ