Заврши втората полуфинална вечер на Евровизија 2014 и веќе ги знаеме финалистите. Иако помина неочекувано и разочарувачки за Македонците, сепак работите се такви и мораме да ги прифатиме. Мораме да им честитаме на Тамара и претставникот на Грција на заедничката пријателска фотографија која ја направија и покрај проблематичната политичка ситуација меѓу двете земји.

2

Кога сме кај финалистите, на Евровизија 2014 на 10 мај ќе настапат следните:

Армениа: Aram MP3 – Not Alone

Австрија: Conchita Wurst – Rise like a Phoenix

Азербејџан: Dilara Kazimova – Start A Fire

Белорусија: Teo – Cheesecake

Данска: Basim – Cliché Love Song

Финска: Softengine – Something Better

Франција: Twin Twin – Moustache

Германија: Elaiza – Is It Right

Грција: Freaky Fortune feat. Riskykidd – Rise Up

Унгарија: András Kállay-Saunders – Running

Исланд: Iceland: Pollapönk – No Prejudice

http://www.youtube.com/watch?v=bzaC7K8IhaA

Италија: Emma Marrone – La Mia Città

Малта: Firelight – Coming Home

Црна Гора: Sergej Ćetković – Moj Svijet

Норвешка: Carl Espen – Silent Storm

http://www.youtube.com/watch?v=X_9ryrMFPgo

Полска: Donatan & Cleo – My Słowianie – We Are Slavic

Романија: Paula Seling & OVI – Miracle

Русија: Tolmachevy Sisters – Shine

Сан Марино: Valentina Monetta – Maybe

Словенија: Tinkara Kovač – Round and round

Шпанија: Ruth Lorenzo – Dancing In The Rain

Шведска: Sanna Nielsen – Undo

Швајцарија: Sebalter – Hunter Of Stars

http://www.youtube.com/watch?v=Y8D6ePuvbdY

Холандија: The Common Linnets – Calm After The Storm

http://www.youtube.com/watch?v=YjPWKljY5zM

Украина: Mariya Yaremchuk – Tick – Tock

http://www.youtube.com/watch?v=WBBFbeCZM18

Обединетото Кралство: Molly Smitten-Downes – Children of the Universe

СПОДЕЛИ
Претходна објаваФото на денот | Вистински кавалер
Следна објаваФотелја-полица | Bibliochaise
Најмладиот член на семејството кое ја создава креативната страна на животот нуди нова перцепција на авантуристичкиот дух кој цели кон откривање на креативитетот низ сите агли на Земјата. Со изострен вкус посветен на седмата уметност, со мелодична селекција и мотивациона природа се труди да ги доближи вредностите на неконвенционалниот стил на живот до помладата публика.

НЕМА КОМЕНТАРИ