Кактусите се одлични растенија за секоја сезона. Со малку нега тие ќе внесат разиграност во вашиот дом или двор. Оваа интересна мини-градина се прави многу лесно и брзо. Освен кактуси, можете да додадете алое или други сукуленти кои се исто толку убави и долготрајни како кактусите. Ги има на скоро сите тезги со цвеќе на пазарите и во маркетите. На кактусите и сукулентите не им треба многу вода, доволно е да ги полевате еднаш до двапати месечно, кога земјата ќе им стане сува.

1

Потребни ви се:

  • Плитка стаклена вазна
  • Ситни камчиња (бели или во боја)
  • Земја
  • Неколку видови кактуси
  • Градинарско лопатче

2

  1. Распоредете ги камчињата на дното на вазната.

3

2. Додајте земја да има доволно место да се посадат кактусите.

4

5

3. Посадете ги кактусите и сукулентите внатре. Нека бидат сите во различни бои за да биде шарено. Можете да ставите и украсни стапчиња или да декорирате по ваша желба со слични додатоци.

6

4. Покријте со тенок слој од преостанатите камчиња.

7

8

СПОДЕЛИ
Претходна објаваБлескав дом полн со ведрина
Следна објаваЛетна колекција | ZARA Home
Креативната страна на животот под поинаков агол, каде важи правилото "less is more" е она што го опишува овој член на креативното семејство. Со оптимистичен пристап и позитивна енергија, сиот труд го насочува кон доброто и инспирацијата, кон вистинските вредности; како што е уметноста и квалитетниот креативен израз. Со поедноставување на животот, стои рамо до рамо со останатите креативци во тимот на Divian Arts.

НЕМА КОМЕНТАРИ