Конкурс за стипендии на Академијата за дизајн | 6.900 евра стипендии...

Креативноста преку пишан збор, скица, концепт, цртеж, фотографија, илустрација, анимација, видео...за графички или веб дизајн е условот да може да се аплицира за стипендија...

Модно освежување | Во Скопје пристина грчката приказна за Axel

Вечерта на 5ти јуни бевме дел од отварањето на GRATA . Се започна со желбата од една веќе создадена Грчка приказна за Axel која живее , да  ја пренесеме и...

Забава со богата програма за 5-от роденден на Skopje City Mall

Skopje City Mall на 4ти октомври слави пет години од своето постоење и по тој повод организира неколкудневна богата програма исполнета со добра забава...

SKOPJE DESIGN WEEK NO. 7 ЗАВРШИ

Поминавме 5 дена исполнети со одлична изложба, работилници и презентации, како и одлична музичка и гастро програма. Ви благодариме на сите кои дојдовте и ја...

Kонкурс за Годишната наградата “Ладислав Баришиќ” на Здружението на ликовни критичари...

Чест ни е да Ве известиме дека Здружението на ликовни критичари АИКА Македонија распишува конкурс за истражувачки проект од областа на ликовната критика во...

Звуците на германскиот Октоберфест!

  Минхен, Германија е родното место на Октоберфест и важен дел од баварската култура, која започнала на 12 октомври 1810 година, кога престолонаследникот Лудвиг се...

„ЕСЕНСКИ МУЗИЧКИ СВЕЧЕНОСТИ“ Скопје 2018

11 ноември (недела) Мала сала на Македонската филхармонија 20:00 часот(Во соработка со Амбасада на Република Полска) Концерт на АГАТА КМАК (Agata Kmak) – виолина МАРСИН ГУЗИК (Marcin Guzik)...

,,Неолитот во Македонија”-конференција посветена на предисторијата во Македонија

Како резутат на темелната соработка меѓу Археолошкиот Музеј на Македонија и Центарот за истражување на предисторијата на 12 декември во 9.00h во истоимениот музеј...

Каролина Гочева доби награда Најдобра етно нумера на MAC

Каролина Гочева се закити со статуетка на првите регионални музички награди во Белград. 38-годишната македонска ѕвезда ја доби наградата за Најдобра етно нумера за песната „Ти не...

Дали феминистките овој пат претераа? Поднесено барање за искоренување на „мен“...

Феминистките во Европа, обединети во силно женско лоби кое има исклучителна моќ во политичката и социјалната сфера, веројатно одат чекор предалеку! Според последните вести и...

Видео најава за концертот на Стинг

По рекордно брзо распродадедното шоу што се одржа во Вип Арената на 15.10.2017 (во рамки на “57th & 9th” турнејата), Sting се враќа во...

Mакедонски филмови во Данска

Со задоволство ве известуваме дека вечерва во 19 часот во Копенхаген, Данска, во организација на Данскиот филмски инситут ќе биде отворен Фестивалот на македонски...

Програма во Јавна Соба 30.09. 2019

Придружи ни се на некој од концертите кои следуваат оваа есен! Оваа седмица имаме: 30.09. // 17:30 - Бесплатна работилница за доење Дознај зошто мајчиното млеко и...

Се отвора изложба на Никола Радуловиќ

Во Музејот на современата уметност – Скопје, денес, на 8 ноември, со почеток во 21 часот ќе се отвори изложбата „СИСТЕМА“ на Никола Радуловиќ....

Неделна програма во Јавна Соба

OД КАДЕ ЌЕ РАБОТИТЕ ДЕНЕС? ПОВЕЛЕТЕ КАЈ НАС НА ДРУЖЕЊЕ И COWORKING! ОВА Е НАШАТА НЕДЕЛНА ПРОГРАМА: 21.01. // 17:30 Бесплатна работилница за доење со прим. д-р...

Настан: Summer Nights во LIU JO

Сите ги помниме оние прекрасни долги летни вечери кога дува топол летен ветер, небото е чисто и можеме да ги броиме ѕвездите, слушаме прекрасна...