Одлично посетен првиот фестивал на улична храна

Еуфорија, радост и тотално задоволство! Вака најдобро може да опише првото издание на фестивалот на улична храна Вкусот на Скопје, кое се одржа овој викенд...

Го најавуваме – избор на мажи на годината за 2019 година

Oваа година по втор пат ќе се одржи избор на МАЖИ НА ГОДИНАТА во Македонија. Настанот оваа година ќе се одржи на 27 ноември...

Се отвора изложбата „Бау1хаус“ на берлинскиот фотограф Жан Молитор

Утревечер, со почеток во 20 часот, во Музејот на современа уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата „Бау1хаус“ на берлинскиот фотограф Жан Молитор. Изложбата...

Неделна програма во Јавна Соба

На нашата програма во следните денови: 17.12. // 20:00 - Крстана од Америка - Stand-Up Comedy со Ивана Наскова Хуманитарен стенд ап кој има за цел...

По иницијатива на дизајн сцената се изработуваат заштитни маски со визири...

По иницијатива на дизајн сцената, доктори и сопственици на 3D принтери, почнаа да се изработуваат заштитни маски со визири за медицинските работници испринтани на...

Неделна програма во Јавна соба (18.01.2016 – 24.01.2016)

МУЗИЧКА ПРОГРАМА / MUSIC PROGRAMME Facebook event link Јавна соба на IMM Cologne со изложбата Young Balkan Designers / Public Room at IMM Cologne with the...

Неделна програма во Јавна Соба

МАРТ МЕСЕЦ НА МЕБЕЛ Купувањето мебел може да биде многу опуштено! Purchasing furniture can be very relaxing! Facebook event link DESIGN RESIDENCY PROGRAMME - DESIGNER TVRDKO BOJIC FOR...

ЛЕТЕН САЕМ НА КНИГА 2016

На сите веб-генератори за новости ќе ја најдете оваа одлична вест за сите љубители на книгата: oд 10 до 22 часот секој ден во...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (17.10 – 23.10)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 17.10 до 23.10.2016 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       19.10.2016...

Промоција на „Никој не рече дека ќе биде лесно“ – Коста...

Кратко и јасно: нѝ предстои уште една промоција на Петров, овој пат за новата книга Никој не рече дека ќе биде лесно, која ќе...

Започна “ДИЗАЈН ШТО ПРОДАВА” во Јавна Соба

Деловно забавна викенд програма за сите млади претприемачи На бизнис викендот во Јавна соба, “Дизајн што продава“ од 17. до 19. март најавени се искусни...

Фустан украсен со 500 000 Swarovski кристали!

Викторија Сваровски наследничката на луксузниот бренд, се омажи за својот вереник Вернер Мурза во фустан со вредност од 1,3 милиони американски долари. Фустанот беше украсен...