Неделен репертоар на Драмскиот театар (17.11 – 22.11)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 17.11 до 22.11.2014 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       18.11.2014 (вторник) | 20.00 претстава:     ...

Неделен Оскаровски маратон на Cineplexx

Оваа недела (16.02 - 22.02) имате можност да ги погледнете седумте фаворити на публиката кои се номинирани за овогодинешните оскари. Ваше е само да изберете...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (09.02 – 15.02)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 09.02 до 15.02.2015 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:      10.02.2015 (вторник)...

Пролетен Вино Фест во Скопје 06.05 – 10.05 мај

Веро Центар"  оваа година го организира четвртиот по ред „Пролетен Вино Фест", односно „ Spring Wine Festival". Од 6 мај до 10 мај, пред отворениот...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (19.01 – 24.01)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 19.01 до 24.01.2015 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       20.01.2015...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (12.01 – 17.01)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 12.01 до 17.01.2015 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       14.01.2015 (среда) | 20.00 претстава:...
video

SLAMDOWN | Една поинаква поезија

Дали знаеете што е слем-сцена? Денес, (12.12.2014 година) во 17 часот во Електронската лабораторија на Филозофскиот факултет при УКИМ, Отворен куфер и Излез Ве поканува...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (24.11 – 29.11)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 24.11 до 29.11.2014 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       25.11.2014 (вторник) | 20.00 претстава:     ...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (09.03 – 14.03)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 09.03 до 14.03.2015 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       09.03.2015...

Четврти ден FWSK – афирмирани домашни имиња и дизајнери од странство

На претпоследниот ден на десеттото издание на Моден викенд Скопје беа презентирани осум уникатни колекции на домашни и дизајнерски имиња од странство, вчеравечер во...

Кој пукаше на 21ви?

Дали имавме револуција или пуч? Кој пукаше на 21.? Дали пукаше војската или припадниците на Секуритате маскирани во војнички униформи? И најважно од се’,...

Авангардно затворање на 10-от Моден викенд Скопје

Со авангардна колекција српската дизајнерка Ивана Пиља го затвори десеттото издание на Моден викенд Скопје, вчеравечер во „Телеком иновативен центар“, во Скопје. „SEMI SONG“ е...

Месец на театарот во Драмски

Во месецот на театарот, од 15 март до 11 април, билетите за сите претстави во Драмски театар - Скопје  ќе чинат 100 денари. Оваа седмица,...

Отворен повик за модни дизајнери на модни додатоци |Работилница „Развој на...

Дата: 27-29 март, 2015 Време: 09:00–12:00 & 13:00-16:00 Предавач: Жан Бутон, главен финансиски менаџер во модната куќа „Ристо“ Тема: Развој на моден бизнис Информации за работилницата Ако сте моден...

Што ќе се пие на Пиволенд? (листа на пивски брендови учесници)

Од пива кои ги правеле баварски калуѓери па се до официјалното пиво на фудбалскиот клуб Барселона. Понудата е голема и разновидна. Фестивалот на пивото- Пиволенд...

АРТ ОГРАДА – Изложба на отворено во Карпош

На само еден ден пред почетокот на десеттото издание, Моден викенд Скопје во соработка со Општина Карпош, на 22 октомври, во 11 часот ќе...