ELigion ревија на Елена Лука

Вчеравечер, во Македонскиот народен театар, театрално и уникатно беше претставена новата колекција eсен/зима 2014-2015 со потпис на модната куќа Elena Luka. Големата сцена на...

Покажете ја вашата хуманост заедно со Bella

Донираме заедно за жените жртви на трговија со луѓe По иницијатива на Bella, а во склоп на настаните и активностите поврзани со одбележувањето на вториот...

Најголемиот моден настан досега и “rooftop” забава со Кирил Џајковски

  Во сабота Скопје Сити Мол слави роденден – најубавите жени на Балканот и “rooftop” забава со Кирил Џајковски дел од програмата!    “Skopje City Mall,...

Работилница без цензура | “Остани бараба – те чекам на тараба”

Работилница за дизајн на комуникација - социјални мрежи Во рамките на Неделата на дизајнот се одржа втор дел од работилницата – Дизајн на комуникација. Оваа...

Трансформација низ креации | Дороти Пачкова

Доколку сте љубител на уметноста тогаш на 1 октомври во 19:00 часот бидете во Паркот на франкофонија. Така ќе имате можност да присуствувате на...

Неделен репертоар на Драмскиот театар

ден и час:       01.10.2014 (среда)|20.00 претстава:     ОГНЕНИ ЈАЗИЦИ играат: Драган Спасов - Дац, Благој Веселинов, Сања Арсовска, Филип Трајковиќ, Зоран Љутков,...

10. Моден викенд Скопје (23 – 27 октомври)

Најновото од 20 дизајнери и модни куќи, гости од странство и едукативни проекти се само дел од десеттото јубилејно издание на Моден викенд Скопје, кое...

Промоција на „Нашето последно кафе“ | Коста Петров

Mора да се организираме и овој месец да се собереме сите што се дружевме како деца. Тоа беа последните зборови што јас и ти ги...

SDW 2014 | Скопска недела на дизајнот (23 – 28.09)

Од денеска до 28 септември во Куршумли-ан, во Старата скопска чаршија, ќе биде одржано четвртото издание на Недела на дизајнот во Скопје (Skopje Design Week), која годинава...

Лица без маски | „Соседи“ и „Проклетството на Виктор и Викторија“

Убав почеток, за убава работна недела. Како? Со две добри претстави на фестивалот „Лица без маски“. Вечерва во 20:00, можете да ја погледнете „Соседи“ од Павел...

Отворен повик за фотографи и модни блогери – „Модно блогирање“

Доколку сте фотограф или моден блогер, тогаш внимателно прочитајте го овој отворен повик за работилница на тема „Модно блогирање“. Моден Викенд Скопје во соработка со...

„Трамвајот наречен копнеж“ – петта претстава на Theatra

На 3ти септември 2014, независниот театар Theatra ја најавува премиерата на својата петта претстава, „Трамвајот наречен копнеж“. Претставата по текстот на Тенеси Вилијамс е...

Ars Libris не’ кани на GARAGE SALE!

Токму во периодот кога попустите напросто Ве привлекуваат од секој агол, секој излог и секоја трета објава по социјалните мрежи и веб-сајтовите и DA...

Кога би била машко | #IfIWereABoy

Дали некогаш сте помислиле дека многу работи во животот не би Ви преставувале тежина или мачнина доколку сте сте биле родени како машко, а...

Јубилејно десетто издание на Моден викенд Скопје

Подгответе се за уште една остра зима со геометрија во силни бои... Десеттото јубилејно издание на Моден викенд Скопје кое ќе се одржи од 23...

Охридско Лето | The Voca People

The Voca People, како најочекуваните оваа година на „Охридско лето“, настапуваат вечерва (01.08.) на Античкиот театар. Познатиот израелски ансамбл и вечерва ќе направи комбинација на а-капела...