Балетот „Иван Грозни“ во Cineplexx

На 16 април (недела) со почеток во 17:00ч ќе биде прикажан последниот балет од сезоната 2014/15 на Бољшој. Љубителите на балетот ќе можат да...

Игор Крајчев на средба со читателите

Во рамките на Саемот на книгата што се одржува во Велес, денеска 17 април, во 18:00 часот, истакнатиот македонски писател Игор Крајчев ќе има...

Првиот климатски камп во Македонија

Од 17-19 април ќе се оддржи Првиот климатски камп во Македонија за време на кој 10 финалисти ќе се натпреваруваат за две награди од...

Пристигнува 18. Скопски филмски фестивал!

18. издание на Скопскиот филмски фестивал, свечено ќе биде отворено на 17 април (петок) 2015 година, со светската премиера на филмот „Медена ноќ“ на...

"Размени книга, подари љубов"

Во сабота, на 18.04.2014 година, од 13:00 до 15:00 пред Спомен куќата на Мајка Тереза во центарот на Скопје ќе се одржи 2 во...

Денови на современ европски филм во Кинотека

Во Кинотека на Македонија идниот понеделник, 20 април, почнува циклусот Денови на современ европски филм. Прикажани ќе бидат „Ида“, добитник на најрелевантните светски награди за...

Оваа пролет на Pickbox – Бајки, згодни жени и дрзок болнички...

Волшебен свет на бајките, згодни жени кои сакаат да ризикуваат на приватен план, дрзок болнички хумор и уште многу работи ве чекаат на Pickbox....

Артенштајн | Настан за улична уметност

Артенштајн е настан кој претставува собир на улични уметници, аматери и ентузијасти со цел да ги нацртаат своите желби за урбаниот Франкенштајн - Скопје. На...

Богата програма со најдоброто од музиката на светот

ОФФ-ФЕСТ (28 мај - 1 јуни 2015) Програмата на годинашното 14-то издание на Офф-Фест е распоредена во пет богати фестивалски вечери на кои ќе настапат седум...

Пролетниот Моден викенд Скопје со поддршка против насилството врз жените

Инспирирани од кампањата „Да ставиме крај на насилството врз жените и девојчињата –сега ! “, младите дизајнери Алмир Мили и Ивана Цветковска креираа маички...

Кои се учесниците на единаесеттото издание на "Модниот викенд Скопје"

Пролетниот Моден викенд Скопје ќе се одржи од 01.04 -05.04 ќе започне со првоаприлски моден маскенбал во клубот „Станица 26“. Повелете целиот распоред за единаесеттото издание...

Македонија со нов домашен пивски бренд „Чаршиско"

Македонија станува побогата за уште еден домашен пивски бренд. Сопствениците на Пивница „Стар Град" решија да ги изненадат своите гости со пиво од домашно производство....