Ресторантот “Pablo” царството на чизкејкот

Ви го претставуваме ресторанот "Pablo" кој е специјализиран за правење на свеж и вкусен чизкејк и солени торти, а кој се наоѓа во Јокохама,...

Најубавите градови за дочек на Нова Година

Доколку сонувате за снежна Нова Година на место во кое живее празничниот дух, каде се' е украсено во весели бои, децатa си играат со...

Луксузна зимска колиба на Алпите

The Backstage Loft e името на најновата зимска колиба која е дел од прекрасниот комплекс во швајцарскиот град Зермат. За Зермат велат дека е последната...

10+ разлики помеѓу патник и турист

Открите дали сте типичен турист, или истражувач - авантурист. Кога станува збор за минување на годишниот одмор на некое навистина интересно место, сите сакаме да...

Блед | Бајка во Словенија

На само 50 километри северозападно од Љубљана и неколку километри јужно од Австрија, се наоѓа Блед - мал град со совршена местоположба- на падините...

Чудесни места во светот

Често забораваме колку нашата планета е полна со изненадувања, затскриени убавини и неверојатни места за кои и не знаеме дека постојат. Места, кои изгледаат...

TripAdvisor oдбра 10 најдобри светски ресторани за 2015 година!

TripAdvisor неодамна ја објави листата со 10 најдобри светски ресторани, според мислењето на корисниците. Прв на листата, дури со 3 Мишелин sвезди е Martin Berasategui во малиот и...

Брисел | Шармот на Европа

Брисел, град на космополитскиот дух и престолнината на Европа. Град во кој ќе сретнете љубезни и добро расположени луѓе и драгоцена архитектура и уметност. Прошетките...

Библио-простор | Book and Bed Tokyo

Одлична новост за љубителите на книгите и вечните патувачи по светот и векот - Токио има убава вест да сподели во поглед на отворањето...

Места кои се најубави во есен

Есента им е омилено годишно време на многумина. Иако најчесто се одлучуваме да патуваме во текот на летниот период, токму есента е најубаво време...

Магична колиба како од приказните

Идилична колиба во која ќе се почувствувате како да сте во некоја бајка. Не е ни чудо што го носи името Fairie Door (Самовилска врата)....

Запознајте ги убавините на Шкотска

Ви ги презентираме местата кои мора да ги посетите ако патувате во Шкотска. Со својата живописна природа Шкотска е земја на контрасти, почнувајќи од...

Духот на Тоскана скриен во преубав хотел

Постојат места низ светот на кои времето и современиот живот не им можат ништо. Тоскана е место во кое секогаш ќе живее средновековниот дух...

Градот Ushguli | Живот над облаците

Грузија е некогашна репулика во склоп на тогашниот Советски Сојуз сегашна Русија. Највисокото село во Европа се наоѓа токму на територијата на оваа руска...

Furore | Најголемата мистерија на Италија

На територијата  на Италија во провинцијата Салерно, се наоѓа селото Фуроре. Некогаш многу одамна тука постоела мала населба со само неколку куќички. За ова мало...

Посетите го оригиналниот филмски град на “Господарот на прстените” и “Хобит”

Ако сте како нас, вистински фанови на  "Господарот на прстените" и "Хобити"сигурно веќе сте запознаени со изгледот на Толкиновото идилично место Shire,  реално на...