Урбано светилиште на книги |Andrea Maffei Architects

Италијанското архитектонско студио Andrea Maffei Architects заедно со јапонскиот архитект Arata Isozaki дизајнираа нова јавна библиотека која се чини како да лебди врз вода....

Зимски дом на француските Алпи

Во овие зимски денови веројатно секој од Вас размислува каде и како ќе ги помине новогодишната ноќ и празниците што следат. Некои сакаат незаборавна...

7-те чуда на Дубаи [Инфографик]

Космополитскиот град Дубаи, кој е дел од Обединетите Арапски Емирати, е светски позната дестинација, најмногу по неверојатниот технолошки прогрес и модерната трансформација што ги...

Зелениот змеј | Вистинскиот паб на Хобитите

Фановите на Хобит и трилогијата Господарот на Прстените дефинитивно ќе ги воодушеви следната вест: Во туристичкото село Хобитон во Нов Зеланд штотуку се отвори...

Кристалниот свет на Swarovski

Среде неверојатната природа во Ватенс, Австрија се наоѓа кралството на кристалите - "Swarovski Kristallwelten", изграден по повод 100 годишнината од постоењето на компанијата. Kристалниот тематски...

Музички хотел од иднината | NHow

Лоциран на брегот на реката Шпрее, помеѓу источен и западен Берлин се наоѓа извонредниот музички хотел NHow. Хотелот е дизајниран од добро познатиот Karim...

Најголемите статуи во светот

Уште од најстарите времиња, насекаде во светот се граделе статуи кои покрај тоа што ја красат околината, симболизираат некој историски настан или пак придаваат...

Областа од осмоаголници | Eixample, Барселона

Конструирана во почетокот на 20тиот век, Eixample е област во каталонската престолнина Барселона, Шпанија, која е позната по специфичното урбано планирање што ја подели...

Нова национална арена | Токио

Модерен стил, мазни линии и сјајно бел дизајн! Не е ни чудо што фасцинантиот проект на фирмата Zaha Hadid победи на изборот за дизајн...

Игралиште за деца | Luckey Climber

Игралиштето Luckey Climber е дел од центарот Columbus Commons во Индијана, САД и претставува една шарена, нa изглед несигурна, но всушност совршено изградена конструкција...

Рециклиран дом од отпадоци

Чување на природата, категоризирање на отпадоците, како и употреба на материјали кои не и штетат на атмосферата говори за нивото на Вашата еколошка свест,...

Колоритно карпесто гратче | Манарола, Италија

Лоцирано во сeверниот дел на Италија, Манарола е прекрасно карпесто гратче прекриено во колоритно обоена архитектура и едно од петте малечки гратчиња во делот...

Book mountain | MVRDV, Холандија

Прикладно доделено име на овој објект кој претставува прекрасна библиотека во форма на планина, сместена во стаклена пирамида. Создавањето се должи на аритектите од...

Футуристички wellness центар | Parco Acque

Parco Acque wellness центарот e место каде гостите во италијанскиот Park Hotel ai Cappuccini ќе можат вистински да се релаксираат, а ентериерот претставува визуелна...

Абердин библиотека

Отворена од страна на кралицата Елизабета Втора, од неодамна обновена во склоп на Универзитетот во АБердин, Шкотска од Schmidt Hammer Lassen, чудото од библиотека...

Поглед вреден 10 милиони долари | Дуплекс во Њујорк

Sculpture For Living е дуплекс во Astor Place Tower, и еден од најубавите апартмани во Њујорк со неверојатен поглед на Менхетн. Беспрекорниот дизајн е...