автори Објавено од Дивиан Артс

Дивиан Артс

6299 ОБЈАВИ 0 КОМЕНТАРИ
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

Секогаш е време за спиење | Alice Lemarin

Постојат моменти кога имаме чувство дека можеме да заспиеме секаде, дека уморот или сонот ги затвора нашите очи без разлика каде се наоѓаме. „Заспаната...

Нештата со душа

Ги сакам нештата со душа. Така и ги гледам за целосно да ги доживеам. Секогаш се надевам дека таа моја особина која на многу...

Лето во есенски лисја | Фросина Анѓелкоска

Сувост. Во воздухот. Во гранките. Во боите. Во утрата. Во ветрот. Сува сувост. Во влажната пареа од црното небитие што ми ги стоплува гласните жици на изгрејсонце. Во излитени метафори стокмени од...

Бакнежот на Ескимите

Во модерната западна култура, ескимскиот бакнеж е чин на притискање на врвот на носот, со врвот на носот на друга личност. Ваквиот чин потекнува...

Приказна за играчките | Aled Lewis

Хумор и сатира во серијата фотографии со наслов ,,Приказна за играчките"  на лондонскиот дизајнер Aled Lewis, кој за цел на овој проект им вдахна...

Што можеме да научиме од децата?

Сте ги погледнале ли децата кога си играат? Тие се креативни, активни и среќни. Впиваат се' што ќе слушнат, видат, мириснат или допрат. Толку...

Живот

Понекогаш луѓето навраќаат во вашиот живот, и едноставно знаете дека со причина се нашле во него - да послужат за одредена цел, да ви...

Љубовни лекции

Дури и најголемите прават грешки. Не бадијала велат дека е човечки да се греши. Но, најдобар совет е да учите од сопствените и туѓите...

Среќа

Се убедуваме самите себе дека животот би бил подобар кога ќе стапиме во брак, кога ќе добиеме дете, па уште едно дете. Исфрустрирани сме...

Смрт на еден песимизам

Може ли некој да го покрие сјајот на сонцето, а претходно на својата дланка да ја прецрта вечната борба на доброто и злото, без...

Кога една жена сака, таа знае…

Сопругата ја изгубив есента во 2004 година. Бракот ни траеше само 7 години. Последните две ги поминавме по болници, во очајна борба со ракот, која...