Малку подзаборавената, но никогаш незначајна и култна „Мадам Бовари“ на Густав Флобер овој пат Ви ја прикажуваме во поинакво издание. Се чини дека некои класични романи се создадени да бидат сликовито адаптирани, токму како што смета уметникот Takahiro Kimura од Јапонија: сликарските колажи посветени на Мадам Бовари се неочекувано балансирани, претерано убави и описни; како што Флобер ги комбинира грдотијата и хаосот во психата на ликовите со убавината на истиот, така Kimura прави уметничка тензија.

Оние кои го сакаат стилот на овој автор и воопшто некогаш ја искусиле познатата мадам веднаш ќе препознаат доста од сцените во галеријата подолу, додека оние кои сеуште немале шанса да се запознаат со приказната, ќе добијат извесна претстава за истата.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЕсенска инспирација од H&M
Следна објаваМали и убави станови (1.дел)
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР