Mesut Kul е турски уметник кој своите дела ги создава на невобичаени мали предмети. Слика на пердув, пеперутки, различни семки… Идејата ја добил со разговор со постар уметник кој му зборувал за важноста на иновациите во уметноста. Тој сериозно ги сфатил неговите зборови и постојано размислувал што поразлично да направи од останатите уметници. Сметајќи дека малите слики се незаборавни и навлегуваат во мислите на гледачот тој започнува со својата работа.

„Секој може да слика на големи платна, но само малкумина можат да го направат тоа на мали површини. Иако јас ги создавам моите слики со четка, доколку сакате да ги видите сите детали во нив, ќе треба да ги погледнете со лупа.“

30

29

28

27

25

26

24

23

22

21

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваYolan Cris | невестински фустани 2015
Следна објаваХумористичен редизајн | Sara Drake
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР