автори Објавено од Магдалена Велевска

Магдалена Велевска

465 ОБЈАВИ 0 КОМЕНТАРИ
Креативната страна на животот под поинаков агол, каде важи правилото "less is more" е она што го опишува овој член на креативното семејство. Со оптимистичен пристап и позитивна енергија, сиот труд го насочува кон доброто и инспирацијата, кон вистинските вредности; како што е уметноста и квалитетниот креативен израз. Со поедноставување на животот, стои рамо до рамо со останатите креативци во тимот на Divian Arts.

Уметноста на шминката | Veronica Azaryan

Талентираната Veronica Azaryan од Санкт Петерсбург ни ги открива нејзините неверојатни фотографии на кои е претставена уметноста на шминката кај женaтa. Резултатот е фантастичен...

„Дон Џовани” од Моцарт на Мајски Оперски Вечери

По „Симон Боканегра“ од Џузепе Верди којашто беше прикажана на отварањето на овогодинешните Мајски Оперски Вечери, следна на репертоарот на фестивалот е „Дон Џовани”...
video

Фантастичниот Рио де Жанеиро

Сè што ќе се каже со зборови е малку за да се опише енергијата на овој град. Бескрајно долгата Copacabana, водопадите Iguazù, споменикот Corcovado...

Ритуали за убавина од жените низ светот

Жените низ светот со години наназад применуваат најразлични трикови за убавина. Секоја земја си има свои ритуали пренесувани со генерации, а ние ви откриваме...
video

Загубени спомени | Francois Ferracci

Париз, 2020. Заљубен пар, град презаситен со холограми и дигитални уреди. И еден полароид. Прекрасен и инспиративен краток филм кој ја прикажува денешната култура на “selfie” слики која го уништува моментот. Запрашајте се за...

Идеи за свечени фризури

Сезоната на свечености е во полн ек. Без разлика дали одите на матурски прослави,  апсолвентски прослави или свадби, сигурно сакате да се дотерате и...

Направи сам | Мини-градина со кактуси

Кактусите се одлични растенија за секоја сезона. Со малку нега тие ќе внесат разиграност во вашиот дом или двор. Оваа интересна мини-градина се прави...
video

Што е убавината?

Сите си имаме некаква дефиниција за убавината која секогаш е врз основа на она што го гледаме, но што ако не можевме да ги...

Тајните на руските жени

Убавината на руските жени отсекогаш била своевидна мистерија. Тие имаат совршена фигура, а шминката и фризурата им се секогаш беспрекорни. Што е тајната на...

Чанти | пролет-лето 2014

Нова сезона значи нови чанти од најпознатите дизајнери ширум светот. Овие пролет и лето главно преовладуваат големи торби за преку ден, помали чантички во...
video

Свет без технологија

Вработените во Qualcomm, компанија за технологија и комуникации замислиле каков би бил светот без мобилни телефони и компјутери и решиле резултатот да го прикажат...

Направи сам | Табла за модни додатоци

Лесна и практична идеја за чување на марами, ремени, ланчиња и слично. Нема да ве чини многу и нема да ви одземе многу време,...