Совршена потврда дека димензиите не пречка за функционален и пријатен дом, е овој минијатурен стан во Одеса, Украина, кој е со вкупна површина од само 35 метри квадратни. Идејата и планот за уредувањето на ентериерот е дело на дизајнерот Denis Svirid, а може да се пофали со многу комфор вдахнат во малку квадрати. Дизајнот е функционален и практичен, при што креиран е паметен распоред на две нивоа, искористувајќи го недостигот од поголем расположлив простор како предност во проектот. Ѕидовите се обложени со дрво, декорот е минималистички, а акцентот е ставен на обезбедување што повеќе простор за складирање, и покрај малите пропорции на станот. За да се заштедат средства, изградена е мансарда на второ ниво, како поедноставно и поисплатливо решение од тоа да се зголемува долното ниво. На тој начин, обезбеден е приватен простор за спална соба, гардеробер и бања на горниот кат. Иако дел од просториите се исклучително мали, како што е спалната соба со редуцирана висина, тоа воопшто не е лоша идеја, бидејќи и дава многу пријатно и интимно чувство, особено дрвените допири на таванот. Дневниот престој е со површина од 11 м2, во кои умешно се интегрирани кујната и трпезаријата, под скалилата е сместена домашна канцеларија со екстра простор за складирање, а вишокот квадратура е искористен за уште една бања плус. Пронајдете ја омилената идеја и за вашето катче за живеење.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

1213

СПОДЕЛИ
Претходна објаваОблека за работното столче
Следна објаваЕден ден, моето дете ќе биде…
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР