0192

Миконос e грчки остров кој мами воздишки со својата убавина, божествените глетки, космополитскиот дух и врвниот ноќен живот. Ужива интернационална репутација како рај за хедонистите и неуморните трагачи по возбуди, привлекувајќи голем број туристи секоја година, уметници, луѓе од модната индустрија, политичари, спортисти и џет-сетери, но и сите светски патници кои низ испреплетените улички и лавиринти на Миконос, се впуштаат во безбројните изненадувања кои ги крие ова неверојатно место. Се наоѓа во средишниот дел на Егејското Море, како вистински принц на Егејот од групата на Кикладските острови, добивајќи го своето име по истоимениот лик од грчката митологија. Со површината од 105км2 е еден од најмалите, а се издвојува од останатите острови и по тоа што за разлика од повеќето градови изградени во манирот на амфитеатри на падините на брдата, градот Миконос е распослан на рамна површина, со архитектура која неодоливо потсетува на пејсаж од разгледница. Го нарекуваат ,,Бел Остров’’ поради чисто белите коцкасти куќи со балкони и бојадисани огради, преубавите древни цркви со сини и црвени куполи, шармантните таверни и работилниците за сувенири, распрснати низ тесните камени улички. Хармоничната белина рефлектира светлина која насекаде се шири,  разиграна од колоритноста на прозорците, расцутените дрвја и мноштвото цвеќиња. Автентичниот островски пејсаж го дополнуваат и седумте магични ветерници на пристаништето, заедно со Малата Венеција чии куќи се издигнати веднаш над морските бранови. Најголема атракција е пеликанот Петрос, маскотата кој слободно шета низ градот пречекувајќи ги гостите. Долж брегот на југот, се менуваат златни песочни плажи со кристално чиста вода низ која јасно можат да се видат школките и разнобојните камења. Kвалитетното сместување, бројните музеи, киното под отворено небо, кафулињата, баровите, и особено клубовите со целодневните луди забави, гарантираат возбудлив завршеток на секој убаво поминат ден во прекрасниот Миконос.

2

1

3 (2)

mikonos456

mikonoss (2)

4

5

564153_552488131441225_1476936599_n

_dan0867p

999

877

Mykonos-5112

00d563193077f68539642aea75f4d822 (1)

7897

mиконос 61

8787

78667

миконос 43

миконос 67

mikonos

482410_571847616170898_703856922_n

миконос 66 (2)

480430_10151279387941802_651580586_n

миконос 12

247699_177616088959943_633606_n

миконос 16

mykonos 21

миконос 66

tumblr_mj5l5wS5Ei1re6bk7o1_1280

mikonos767

миконос 77

миконос 65

миконос 92

миконос 99

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЕдиторијал | Шик скара
Следна објаваCirculating Library | Богата книжевна забава
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

1 коментар

Comments are closed.