Дали имате силна желба да го обиколите светот, но не можете да одлучите каде да заминете? ? Затоа, проверете дали вашиот пасош е ажуриран и вашите куфери се спремни за на пат околу светот. Избравме за Вас неколку архитектонски чуда кои ќе ве поттикнат  да одите на овие преубави дестинации.

Избравме листа на светски архитектонски чуда откако проверивме неколку мапи и атласи. Дознајте за нив на ова виртуелно патување и вклучете ги во вашиот распоред. Ајде да почнеме!

1.Саграда фамилија

Нашето прво (виртуелно) патување во Шпанија ќе биде да ја видиме Саграда Фамилија. Монументално здание прогласено за светско наследство, и е едно од најнеобичните светски архитектонски чуда. Структурата е преполна со необичности:

Изградбата започнала во 1882 година и допрва треба да биде завршена! Според архитектите, една од најпопуларните туристички дестинации во Шпанија ќе биде завршена до 2026 година. Неговата внатрешност наликува на шума, со ѕвезди и полжави кои ги украсуваат скалите и столбовите.

Саграда фамилија е музички инструмент сам по себе. Секоја фасада емитува уникатен сет на ѕвончиња што може да се слушнат од 3 километри.

 

2. Римскиот Колосеум

Рим, Италија, покрај фактот што ја има најдобрата пица во светот, тука се наоѓа и едно од најстарите светски архитектонски чуда. Следниве се некои необичности на Римскиот Колосеум:

Светското наследство е едно од чудата на архитектурата. УНЕСКО му ја додели заслужената титула во 1980 година.

Комплексот е најпосетуваниот споменик во Италија. Секоја година, приближно 6 милиони туристи ја посетуваат за да го искусат животот како војник на Римската империја.

Во своето време, Колосеумот бил сличен на гробница. Според историските податоци, над 400.000 луѓе и приближно 1.000 животни загинале за време на свеченостите.

 

3. Статуа на слободата

Сите знаеме дека во Њујорк има неколку архитектонски чуда. ?’Статуата на слободата’, од друга страна, е симбол на градот, а неговата историја е фасцинантна:

? Статуата на слободата е позната како „Слободата што го просветлува светот“.

Скулптурата требала да биде изградена во Централ парк. Сепак, скулпторот претпочитал да биде изградено на мало островце и да биде првото нешто што имигрантите ќе го видат кога ќе пристигнат во ‘Големото Јаболко’. (Њујорк).

4. Големиот ѕид на Кина

Уште еднаш одиме на другиот крај на светот! Овој пат, да го видите Кинескиот ѕид, едно од најпознатите места на листата на светско наследство. Ова архитектонско чудо има долга историја:

Биле потребни 2000 години за да се изгради. Според евиденцијата, биле вклучени 2 милиони работници, иако оваа бројка можела да биде поголема!

Едно од кинеските архитектонски чуда може да се најде низ целата земја. Податоците изгледаат очигледни, но ѕидот опфаќа девет провинции во земјата.

Кинескиот ѕид е невидлив од вселената. Тоа е популарна заблуда, бидејќи неколку астронаути потврдуваат дека е невидлив на таква височина.

Коските служат како темели. Ова не е сигурно, но гласините започнаа бидејќи околу 400.000 луѓе загинаа за време на изградбата.

5. Мачу Пикчу-Древниот град на Инките

Избравме да пешачиме осум дена за да бидеме сведоци на едно од светските архитектонски чуда. Дали имате намера да се придружите? Можеби турнејата би била покорисна. Дојдете во Мачу Пикчу, вистината е! Постојат различни интересни факти кои треба да ги научите за Светското наследство:

Мачу Пикчу постои повеќе од 500 години. Според експертите, комплексот се смета дека бил изграден околу 1460 година.

Тврдината се состои од 140 структури. Во комплетот има храмови, резиденции, светилишта, бањи и други структури.

Терминот кечуа го инспирираше името на едно од светските архитектонски чуда. На шпански значи „древна планина“.

6. Островот Санторини

Грција ги има едни од најубавите плажи на светот, затоа понесете го вашиот костим за капење. Санторини е еден од најубавите острови на светот. Локацијата на градот е резултат на вулканска ерупција што се случила во 1650 година п.н.е.

Неговото име е религиозно. Островот се вика Σαvτορίvη, што во превод значи Santa Irene на италијански, но сите го изговараа Santorini.

Санторини наликува на изопачен кроасан. Сепак, се смета дека островот имал кружен облик пред да биде уништен од вулканската ерупција.

Боите на куќите не се случајни. Оваа боја ќе помогне да се задржи внатрешноста ладна.

7. Статуата на Христос Спасителот во Бразил

Треба да се посети Статуата на Христос Спасителот, уште едно светско наследство на оваа листа и едно од најинтересните архитектонски чуда:

Христос Спасителот бил изграден во Франција. Тој беше испорачан на делови од Европа и буквално склопен од глава до пети.

Во статуата е врежано срце. Според гласините, внатре има пергамент со семејното стебло на Хеитор Леви, главниот градител.

Едно од чудата на архитектурата е високо 38 метри. Всушност, тоа е најголемата арт-деко скулптура во светот.

Иако можеби не изгледа така, статуата е шуплива, со гледишта на рацете и главата. Недостаток е што тие не се отворени за јавноста.

НЕМА КОМЕНТАРИ