Замислете – четири работни дена и три слободни дена, плус – ако сакате можете да ја завршите работата дома! Звучи како сон? Не, туку како сон кој се претвори во реалност во 12 американски компании кои решија да ја променат својата деловна политика и работно време, со цел да го подобрат квалитетот на сработеното и да имаат позадоволни вработени.

Една од првите е Basecamp, софтверска компанија која се занимава и со образование поврзано со remote работи, а чии вработени работат четири дена во неделата од 2008 година. На почетокот на 2022 година, платформата за е-трговија Bolt почна да го практикува ова, давајќи им на работниците бесплатен петок, а потоа и Buffer, кој се занимава со управување со социјалните медиуми и софтвер (стационирана во Сан Франциско, но можете кај нив да добиете работа било каде да живеете затоа што се се прави онлајн), а која веќе две години на вработените им обезбедува четиридневна работна недела и која по две години бележи повисока продуктивност и задоволство на работниците од 91 процент. Водење бизнис од далечина и 4-дневна работна недела практикува и DNS Filter, компанија која се занимава со заштита на податоците на мрежата, а потоа и G2i, која поврзува високо квалификувани програмери со компании кои во потрага за нив.

На списокот од 12 револуционерни компании во Америка се наоѓа и GooseChase, онлајн платформа за игри како што е лов на богатство, но во реалниот свет, која вака функционира од јуни 2021. Тука е и платформата Kickstarter за собирање средства за различни проекти (која вработува) и агенцијата за создавање содржини и маркетинг Nectafy. Верувале или не, на листата на компании се Panasonic, потоа ПР агенцијата Praytell, потоа повеќе заедници од компанијата, thredUp (за онлајн размена и купување облека) и Uncharted, непрофитна организација која се бори против сите форми на дискриминација и сиромаштија во градовите.

Ќе видиме дали примерот на овие компании ќе го следат и други светски компании, но со оглед на тоа што целата планета во последните години се чини дека е на работ на силата, дека повеќето страдаат од симптоми на “burn out”, некои работи навистина треба да се променат. Во извештајот наречен „Стрес во Америка 2020: Национална ментална здравствена криза“ од Американското психолошко здружение се вели: „Се соочуваме со криза на менталното здравје на национално ниво, што може да предизвика сериозни здравствени и социјални последици во годините што доаѓаат“. Како одговор, многу компании го реорганизираат своето работење и ја намалуваат стандардната работна недела на четири дена.

Се претпоставува дека оваа идеја им се допаѓа на ентузијастите, каде 98 отсто од нив веруваат дека новата работна недела ќе им го подобри менталното здравје, а 97 отсто дека на тој начин ќе биде попродуктивна. Многу вработени рекоа дека ако имаат скратена работна недела, би се согласиле да работат 10 часа дневно, но работодавците велат дека тоа нема да биде потребно – ако сите се фокусирани и ментално стабилни, 40-часовна работа апсолутно може да се заврши за 32 часови.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЏенифер Лопез и Дејвид Ганди во новата кампања за очила на Dolce & Gabbana
Следна објаваДимитар Кондовски „Ретроспективна изложба“ – Dimitar Kondovski „Ekspozitë Retrospektive“
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ