Калориите се причина за зголемување на телесната тежина. Тогаш кога имаме вишок калории се дебелееме, а потоа кога внесуваме помала калориска вредност или кога сме во калориски дефицит слабееме.

Најтажното е што повеќето од нас “нафрлија” неколку килограми повеќе оваа зима, за кратко време, а сега треба да работиме напорно за да ги изгубиме истите.

Вежбањето ни помага во согорувањето на калориите. Со добар тренинг губиме во просек од 300 до 500 калории, а подолу ви пренесуваме кои активности и во кој временски период можете да согорите 500 калории.

Спортови кои ќе ви помогнат најбрзо да согорите 500 калории:

1. Возење велосипед – 60 минути

2. Аеробик – 50 минути

3. Кошарка – 50 минути

4. Бокс – 45 минути

5. Фудбал – 45 минути

6. Трчање – 40 минути

7. Ватерполо – 40 минути

8. Ракомет – 35 минути

9. Прескокнување јаже – 30 минути

СПОДЕЛИ
Претходна објаваОвие чевли се хит за пролет 2022 година
Следна објаваПрекрасни идеи како да носите тексас јакна во текот на целата година
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ