Митови за исхраната во кои дефинитивно треба да престанете да верувате …

Многу луѓе имаат проблеми со нарушувања во исхраната што е голем здравствен проблем. Храната е нашето гориво и многу е важно нашата исхрана да биде урамнотежена. Со оглед на тоа што исхраната е дел од нашето секојдневие, многу луѓе мислат дека знаат сè за неа и дека се најдобри нутриционисти за себе, но не се ни свесни дека грешат во многу верувања за исхраната.

 

Во продолжение ви пренесуваме заблуди за исхраната во кои многумина веруваат, а во никој случај не треба бидејќи можат да му наштетат на вашето здравје.

Заблуди за исхраната:

1. Јаглехидратите дебелеат.

2. Храната без маснотии е поздрава.

3. Ако јадете доцна навечер ќе се здебелите.

4. Овошјето дебели.

5. Црвеното месо не е здраво.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваAirbnb нуди незаборавна ноќ на Mont Blanc која долго ќе ја паметите
Следна објаваВечерва Тамара со отворен концерт пред Скопје Сити Мол
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ