6 видови на супер храна која ви е потребна во животот

Супер храната стана многу популарна во последниве години од причина што експертите ги открија сите нејзини придобивки.

Супер храната е полна со витамини, минерали, антиоксиданси, како и други елементи кои имаат различни придобивки за нашето тело.

Супер храната е одговорна за зајакнување на имунолошкиот систем на телото, помага во борбата против стареењето на телото и помага при слабеење. Во исто време има екстремно ниско ниво на холестерол и штетни масти. Сите овие се состојки кои обезбедуваат многу хранливи материи во мали количини. Тие го подобруваат и одржуваат здравјето и се исклучително важни за одржување на имунитетот. Откријте подолу каква супер храна ви е потребна во животот.

1. Спирулина – ви помага да обезбедите повеќе енергија

2. Какао во прав – е одлично за подобрување на расположението

3. Ѓумбир – во случај да имате проблеми со надуеност, ѓумбирот дефинитивно ќе ви помогне

4. Гоџи бобинки – се одговорни за природниот сјај на кожата

5. Манука мед – може да помогне со алергиите

6. Мача во прав – е од голема помош при проблеми со хормоните и позитивно влијае на сексуалната активност

СПОДЕЛИ
Претходна објава24. Моден Викенд Скопје води на пат кон кружна иднина
Следна објаваШто е во тренд оваа есен?
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ