Многумина се борат со варењето на храната, а повеќето експерти ќе кажат дека варењето на храната е половина здравје.

Освен што вашето здравје може да страда поради бавното варење, може да бидете надуени и многу побавно да изгубите од тежината, отколку што очекувате.

За да се реши проблемот со бавно варење, она што дефинитивно треба да го направите е да ја подобрите вашата исхрана, да започнете здраво да јадете.

Покрај здравата исхрана, многу е важно да пиете многу вода. Колку вода треба да пиете дневно поради тежината, можете да прочитате овде.

Покрај здравата исхрана и доволно вода, многумина пијат млака вода со лимон за да го забрзаат варењето. Чаша млака вода со половина исцеден лимон на празен стомак наутро може да биде одличен стимуланс за варењето на храната.

Друг многу одличен пијалок за пробавата е вода со ѓумбир. Една чаша вода со лажичка ѓумбир е исто така добра за пиење на празен стомак наутро.

Уште еден одличен пијалок за варење на храната е зелениот чај. Зелениот чај не е добар за пиење кога е претопол, оптимално е добро да се пие млак за да се забрза варењето.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКраток кардиган: задолжителен за пролет и лето!
Следна објаваСвилен фустан за гламурозен и женствен изглед во текот на летото
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ