Во секоја земја луѓето имаат свои традиции на лекување, релаксација и грижа за себе, кои настанале под влијание на климатските или културните карактеристики …

Овој пат, се фокусиравме на земјите од нашиот континент и решивме да споделиме со вас традиционални ритуали на грижа за себе кои можете да ги практикувате без да го напуштите вашиот дом – понекогаш е доволно само добар сон, правилна исхрана или вечера поминати во друштво на пријатели.

Италија: терапија со кал

Третманот со кал не е измислен во Италија. Уште во антички Египет, луѓето нанесувале глина од бреговите на Нил на нивната кожа. Италијанците користат терапија со кал уште од времето на антички Рим. Оттука, оваа велнес процедура се прошири низ цела Европа. Различни видови кал имаат различни својства. Тие обично се мешаат со термална или минерална вода пред да се нанесат на кожата. Италија има огромен број на термални извори поради геолошките карактеристики на Апенинскиот полуостров, а многу Италијанци користат козметичка глина во својата секојдневна рутина за убавина.

Шпанија: сиеста

Познатата шпанска традиција на попладневно спиење потекнува заради климата. Во текот на денот е прилично жешко во земјата. Земјоделците не можат да работат на полињата во такви услови. Наместо тоа, тие се одмораат, а потоа се враќаат на работа. Научниците повеќе пати ги потврдија придобивките од таков одмор.

Таквиот одмор ја подобрува циркулацијата, го намалува стресот, овозможува да работите до вечер, а исто така ја подобрува меморијата и способноста за учење. Точно, корисна е само кратка сиеста, не подолга од 30 минути. Оваа традиција веќе почнаа да ја усвојуваат не само во земјите со топла клима: некои компании во Финска започнаа да практикуваат корпоративен час на мир и одмор.

Исланд: многу риби во исхраната

Исхраната на жителите на Исланд е многу богата со свежа риба, најпопуларните видови се бакалар, харинга и ферментирана ајкула – национално исландско јадење. Таквата храна е полна со омега-3 масни киселини, кои се вклучени во работата на нервниот, ендокриниот, кардиоваскуларниот и други системи во човечкото тело.

Данска: hygge

Во 2016 година, скандинавскиот hygge концепт започна глобален тренд на комфор, удобност и можност за уживање во моментот. Сега неговата популарност опадна, но сепак е здрава традиција која вреди да се практикува во вашиот живот. Нygge се занимава со создавање безбеден простор, желба да го забавите животот, да најдете време да се опуштите и да ја зајакне својата врска со најблиските. Понекогаш тоа значи да останете дома со вашето семејство кога тоа ви се допаѓа.

Шведска: Fika

Во Шведска, популарни се различни групни активности. Еден од нив е опишан со зборот фика и донекаде потсетува на пауза за кафе. Фика е скандинавски тренд што вклучува привремено забавување на темпото на живот за да се направи приоритет на поврзување со луѓето. На пример, тоа може да биде состанок на две лица на шоља кафе или вечера за да се зајакне врската и позитивната атмосфера во нивната комуникација. Таков состанок може да се одржи во кое било време од денот, дури и за време на ручекот. Поентата е да се одложат дневните активности на некое време со цел да се постигне продуктивна социјална интеракција.

Франција: софрологија

Софрологијата е систем на „динамична релаксација“, кој подразбира комплекс од многу различни практики: позитивна психологија, медитација, лесна вежба, визуелизација.

Таа е насочена кон борба против стресот, релаксација, враќање на чувството на смиреност и контрола на личноста. Софрологијата ја разви колумбискиот невропсихијатар Алфонсо Каиседо во 60-тите години на минатиот век. Но, таа се здоби со посебна популарност во Европа, особено во Франција.

Нејзините сесии се состојат од комуникација со специјалист, релаксација на телото со лесни вежби, потонување во медитативна состојба и други техники за релаксација. Овие практики можете да ги направите сами дома. Иако софрологијата не се смета за наука, придобивките од таквата практика се очигледни. Позитивните ефекти од медитацијата веќе се потврдени со истражувањата и сè повеќе се зборува за влијанието на физичката активност врз психолошката благосостојба.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајубави фистани на преклоп за пролет 2021!
Следна објава“Јас сум иновација” – нова еколошка колекција на H&M!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ