Креациите на расположението (Christofle x Junichi Hakose Mood) претставуваат избор од седум рачно изработени, современи парчиња, засновани врз традиционални јапонски дизајни …

Во настојувањето постојано да дава приоритет на владеењето на техники и исклучителна занаетчиска уметност, Christofle најави специјална соработка со еден од најценетите уметници во Јапонија, Junichi Hakose.

Преобразувајќи ја култната MOOD серија на Christofle, оваа соработка нуди седум исклучителни дизајни, секој во ограничени количини.

Со неизмерна деликатност и прецизно внимание на деталите, лансирањето на извонредните креации на расположението на Christofle x Junichi Hakose не само што претставуваат идеална рамнотежа помеѓу традицијата и иновациите, туку му оддава почит на јапонското движење, неговата историја и посветеност на исклучително  изработените уметнички дела.

Сметан за трансформативен и ценет материјал, рафиниран повеќе од 9000 години, јапонски лак или уруши, првпат допре до јавноста по ширењето на будизмот во IX век.

Првично произведен во големи количини како украсен лак за храмови и меѓу привилегираната класа, подоцна, благодарение на различните техники и уметнички форми, доведе до раст на Маки, односно поврзување на лакот со украсни елементи на јапонската уметност.

Опишани како симболи на трпеливост и издржливост, мотивите прикажани во креациите се избор од седум теми засновани врз традиционалните јапонски обрасци. Вклучувајќи хризантеми, цветови на цреши, богатство, змејови, феникси, Пегаз и пеперутки, соработката Christofle x Junichi Hakose ги обединува сите техники на сликање – (вклучително и онаа за да се создаде тродимензионално чувство) – за да презентира седум рачно изработени уметнички дела.

Со шест од седумте дизајни кои моментално се достапни на продажба, последниот дизајн на Christofle x Junichi Hakose MOOD „ Butterfly Flying with Wild Flowers“, се очекува да биде во продавниците во мај оваа година.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваОАЕ нудат државјанство на талентирани и иновативни луѓе!
Следна објаваВонвременска убавина на новите Louis Vuitton чанти модни додатоци!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ