За прв пат досега, Обединетите Арапски Емирати сакаат да им посакаат добредојде на странците кои сакаат да станат нивни граѓани, засновано на нивниот талент …

Новиот процес инициран од шеикот Мохамед бин Рашид Ал Мактум, премиер и потпретседател на ОАЕ и владетел на Дубаи, сака да привлече нови таленти во оваа земја на можности. Обраќајќи им се на своите следбеници на Твитер, Неговото височество изјави:

„Донесовме нови измени и дополнувања на законот, кои овозможуваат доделување на државјанство на Обединетите Арапски Емирати на инвеститори, специјализирани таленти и професионалци, вклучително и научници, доктори, инженери, уметници, писатели и нивните семејства. Новата директива сака да привлече таленти кои ќе ни помогнат во нашето развоен пат.

Кабинетот на Обединетите Арапски Емирати, нашите судови и извршниот совет ќе ги номинираат оние кои имаат право на државјанство, во согласност со јасни критериуми во секоја категорија. „Добитниците на пасоши во ОАЕ ќе можат да го задржат и своето државјанство.”

Според овој нов проект, лекари, научници, специјалисти во одредени категории, како и талентирани луѓе како што се интелектуалци, уметници и креативци можат да аплицираат за државјанство. Оние што се сметаат за подобни, ќе мора да положат заклетва на верност и да ги почитуваат законите на Емиратите за да го стекнат и задржат споменатиот статус, кој претходно беше отворен само за жени од Емирати, деца на татковци од Емирати и долгогодишни граѓани кои имаат претседателски указ.

Ако мислите дека таму припаѓате, можете да аплицирате сега.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНеобичен уметнички апартман во Grand Hyatt Tokio!
Следна објаваУметност: Нова визија на убавина – Christofle x Junichi Hakose MOOD!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ