Колегите од работа можат да бидат и најдобри пријатели …

Начинот на кој пристапувате кон вашиот работа може да има големо влијание врз целокупната среќа и благосостојба. Постојат два типа на луѓе во фирмата: оние кои ја третираат работата како средство за постигнување на својата цел, ја држат главата спуштена и се дружат надвор од работното време и оние кои признаваат дека поминале многу време со колегите и гледаат вредност во градењето на односите.

Ако спаѓате во втората група, истражувањата сугерираат дека би можеле да имате изненадувачка предност во однос на вашите помалку социјални колеги. Покрај тоа што секогаш имате некој со кого можете да пиете кафе и да ги споделувате трошоците за превоз, истражувањата покажаа дека формирањето блиска врска со соработниците ја подобрува среќата, здравјето и перформансите на работното место. Ви треба изговор да направите пауза за кафе и да разговарате со колега на работа? Размислете за овие три научно докажани придобивки:

Ве прават посреќни
Можете ли да ставите цена на големото пријателство? Според мислењето на економистите, можете. Атлантик известува дека имањето близок пријател кој го гледате повеќето пати во денот има исто влијание врз вашата среќа како и добивањето 100.000 американски долари. Во посебна студија, 57% од вработените изјавиле дека нивните соработници ги прават посреќни.
 Тие ве мотивираат

Кога вашите колеги се вистински пријатели, тие често ве охрабруваат да работите попродуктивно. Повеќе од 25% од вработените тврдат дека дискутирањето за успехот со колегите помага во понатамошна мотивација.

Тие ве прават попродуктивни

Студија објавена во часописот „Journal of Personality and Social Psychology“ открива дека група на пријатели ги надминуваат другите во задачите кои бараат донесување на одлуки, заедничко размислување и моторни вештини. Зошто? Истражувачите заклучуваат: тие се посветени едни на други, комуницираат подобро и се во состојба да дадат искрени повратни информации.

СПОДЕЛИ
Претходна објава3 работи кои секоја жена треба да ги знае за потпетиците!
Следна објаваLouis Vuitton претстави нова капсула колекција – Since 1854 Blue!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ