Ние веруваме дека во 2021 година, освен што ќе се грижиме за себе, ќе започнеме да се грижиме и повеќе за животната средина …
На самиот почеток на годината, направете нешто што ве исполнува со радост и направете промени кои ќе ве направат подобра личност. Да почнеме со фактот дека да се биде подобра личност е на дофат на раката, со мали промени, и за нас и за другите.
Овие се 5 позитивни одлуки кои ги донесовме за 2021 година.
 
Избираме брендови со еколошко пакување – во последните неколку години, еколошкото пакување стана тренд, но дали сите амбалажи на кои пишува дека се еколошките се всушност такви?
Секоја година, козметичката индустрија произведува повеќе од 120 милијарди единици амбалажа, додека 8 милиони тони пластика се истураат во океаните со разорни последици по морските екосистеми. Можете да помогнете со избор на стаклено пакување или рециклирани пластични шишиња, и ако користите пластично пакување, обидете се да ги одделите и рециклирате.
Ќе се грижиме за оние кои немаат избор – престанете да одобрувате злоупотреба на животни. Во 2013 година, во Европа е забрането козметичко тестирање на животни, а сепак студиите покажуваат дека се уште се тестира на најмалку 115 милиони животни ширум светот. Сега дојде време да го искористиме слободното време, да одиме во прифатилиште за кучиња да прошетаме барем едно куче или да си поиграме со него, да купуваме одговорно и да размислуваме за нивната благосостојба.
Да користиме тврд шампон – течните шампони се особено штетни за околината. Па зошто да не пробате тврди шампони? Неверојатно еколошки, шампоните во некои  барови се претежно вегански и без токсични состојки. Тие исто така се природно многу лесни, што значи дека имаат мала содржина на јаглерод, не бараат пластично пакување и содржат концентрирана формула која им овозможува да траат подолго.
 

Правиме пауза од социјалните мрежи – веројатно сте слушнале за филмот The social dilemma на Нетфликс во кој можеме да видиме колку всушност се штетни социјалните медиуми. Ако сè уште не сте го гледале, направете го тоа. Ако сте сериозно загрижени за вашата ментална благосостојба, исклучете ги сите известувања на вашиот телефон, ограничете ги социјалните мрежи пред спиење и усвојте редовна дигитална детоксикација.

Донираме и волонтираме – можеме да помогнеме ако донираме топла облека која повеќе не ни треба, материјали за домаќинството или храна со долг рок на траење.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПогледнете како се изработува новата торба Dior Caro!
Следна објаваВо најдобрите традиции на Гаспар Ное: кампања Сен Лоран пролет/лето 2021!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ