Ако користите цимет и мед секој ден, ќе забележите многу придобивки за вашето тело…

Циметот е една од најароматичните билки. Не само што дава одличен вкус на храната, туку се користи и во традиционалната медицина за луѓе кои имаат проблеми со прекумерната тежина. Особено е добар во комбинација со мед затоа што се верува дека нивната секојдневна консумација може да го продолжи животот.

Еве на што се делува оваа магична мешавина – цимет и мед:

Настинки

Оние кои страдаат од обична или сериозна настинка, треба да земаат една лажица мед измешана со 1/4 лажичка цимет во прав еднаш на ден во тек на три дена. На овој начин ќе се ослободите од хроничнаta кашлица, настинка и болка во синусите.

Имунитет

Секојдневната употреба на мед и цимет го зајакнува имунитетот и го штити организмот од бактерии и вируси. Медот содржи разни витамини и голема количина железо. Постојаната употреба на мед и цимет ги зајакнува белите крвни зрнца кои потоа поуспешно се борат против бактериите и вирусите.

Подобро варење на храната

Измешајте цимет во прав со две лажици мед и консумирајте пред јадење. На овој начин ќе можете да ги сварите дури и најтешките оброци.

Срце и кардиоваскуларен систем

Направете мешавина од мед и цимет во прав и намачкајте на леб. Овој оброк можете да го јадете секој ден за појадок. Го намалува холестеролот и спречува срцев удар. Редовната употреба на оваа комбинација го намалува губењето на здивот и го регулира срцевиот ритам. Кај постарите лица, артериите и вените ја губат флексибилноста и можат да бидат запушени. Оваа комбинација на мед и цимет позитивно ќе влијае на вените и артериите.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМагичните [♫♪] звуци од пијаното на Ема Попивода-празник за душата на публиката
Следна објаваSavage x Fenty HOLIDAY 2020: Новата божиќна колекција на Ријана
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ