Во тешки времиња како пандемија, истражувањата сугерираат дека добрите дела кон другите ја ублажуваат вознемиреноста и стресот. Претходните студии покажаа дека луѓето кои им помагаат на другите се посреќни и имаат подобро ментално и физичко здравје од оние кои не поминуваат толку многу време правејќи добри дела.

Честопати за време на вонредни ситуации и кризи, луѓето почнуваат одеднаш да прават  добри дела. Помагањето на другите во криза со правење добри дела може да направи да почувствувате дека сè е под контрола – дури и ерупции на еуфорија – нешто што се нарекува „помошник“ на допамин и ендорфин.

Медицински студии покажуваат дека плунката на сочувствителните луѓе содржи повеќе имуноглобулин А, кое е антитело кое се бори против инфекцијата. Покрај зајакнувањето на имуниолошкиот систем, тестовите на мозок на добронамерните луѓе покажуваат дека великодушноста им дала помирно расположение, помалку стрес, подобро емоционално здравје и поголема самопочит.

Очигледна придобивка од помагање на некој друг е тоа што можете да се одморите од сопствените грижи. Да придонесувате, нудите, волонтирате, дарувате и извршувате љубезни дела, колку и да се мали, ве поврзуваат со другите луѓе (и животни) на многу значаен, хуман начин.

Една нова студија објавена во списанието „Психолошки билтен“ исто така сугерира дека правењето добри дела и помагањето на другите може да биде добро за вашето здравје и благосостојба. Извештајот дава повеќе детали, покажувајќи дека позитивното однесување е подеднакво корисно и за примателот. Силата на врската зависи од многу фактори, како што се видот на љубезност, дефиницијата за благосостојба и возраст, полот и другите демографски фактори на давателот.

„Позитивното социјално однесување – алтруизмот, соработката, довербата и сочувството – се суштински компоненти на хармоничното и добро функционирачкотo општество“, изјави водечкиот автор на Форбс, д-р Хуи, асистент на Универзитетот во Хонг Конг. „Тоа е дел од заедничката култура на човештвото, а нашата анализа покажува дека тоа многу придонесува за менталното и за физичкото здравје.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКако се носи есенскиот хит – дезен на змија!
Следна објаваGucci повторно стана најпопуларниот бренд на светот!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ