Нанесувањето на пудра секој ден ја оптеретува кожата на различни начини, особено во лето, па понекогаш е добро да се остави кожата да дише.

Додека преовладуваат високите температури, обидете се да не носите шминка најмалку неколку дена и ќе забележите разни придобивки како природен сјај на кожата, помали пори и намален изглед на акни. За да ве охрабриме да ја одложите настрана течната пудра, контурна палета и кармин, ние ви донесуваме факти за тоа каква ќе биде вашата кожа ако престанете да се шминкате.

Три придобивки …

Ќе имате почиста кожа
Колку повеќе шминка користите, толку повеќе токсини ставате на вашата кожа. Особено ако не ги чистите четките редовно – на нив ги додавате насобраните бактерии. Оваа нечистотија во комбинација со бактериите не само што ги затвора порите, туку може да предизвика и воспаление, што доведува до болни мозолчиња.

Помали пори
Течната пудра, руменилото и бронзерот изгледаат убаво на кожата, но под површината овие микро-честички се акумулираат во нашите пори со секоја апликација.
Со смог од воздухот, нечистотијата се акумулира во порите, што ги прави да се полнат и да се шират со текот на времето. Иако вашите пори нема да се намалат со тоа што не носат шминка, отстранувањето на шминка ќе го намали пополнувањето на порите, а со редовно чистење, тие ќе делуваат потесни.

Кожата веќе нема да биде толку сува
Со отстранување на шминка барем за краток временски период, ќе и помогнете на сувата кожа да се хидрира и да се одмори.
Имено, шминката го нарушува природниот процес на обновување на нашите клетки на кожата. Да не спомнувам колку е штетно кога заспивате со шминка. Кај сувата кожа, процесот на лупење на кожата е побавен – шминката дополнително го забавува, со што мртвите клетки на кожата остануваат подолго на површината. Не нанесивањето на шминка значи чиста површина на кожата која лесно може да се обновува.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗдравје: Зошто треба да пиете чаша вино секој ден?
Следна објаваКаталогот на Икеа за 2021 година е во дигитална форма!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ