Лубеницата обично ја сметаме за овошје иако е всушност зеленчук од семејството краставици. По потекло е од Африка, а првото одгледување на лубеници почнало во Египет.

Луѓето обично не знаат дека покрај вода, лубеницата содржи витамин Ц и бетакаротин и дека е исклучително делотворна во превенција на болестите на срцето и хорничните воспаленија.

Одличен извор е на витамин Б, одговорен за метаболичките процеси и производство на телесна енергија, а поседува и прилично високо ниво на витамн Б6.

За исхрана се користи плодот на лубеницата. Многу лековит е сокот од лубеница. Во многу земји се користи во слатки и солени јадења и салати, а кај нас е позната воглавно како десерт. Покрај плодот и сокот, за исхрана се користат и семките од кои може да се направи здрав леб.

Лубеницата е корисна намирница, природен лек за детоксикација и антиоксиданс, за превенција на многу болести, акни, анемија, астма, пад на имунитет, стрес, целулит, камен во бубрег, појава на бори на кожата…

СПОДЕЛИ
Претходна објаваPrada ја претстави новата колекција
Следна објаваСоздадете релаксирана атмосфера во домот
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ