Главни правила!

Сите знаеме дека е неопходно да се сончате во ограничени интервали и не заборавајте да користите креми за SPF секој пат кога ќе одите на плажа или само на прошетка на жешкото сонце.

Но, за жал, понекогаш ги игнорираме овие важни правила и, логично, добиваме тажен резултат – изгореници од сонце. Кожата станува црвена, а во најтешките случаи се појавуваат плускавци, чешање, слабост, па дури и главоболки. Во такви моменти, на кожата и е потребна посебна нега, што ќе и помогне да се справи со повредите добиени од сонцето. Веднаш штом ќе почувствувате пецкање, веднаш одете во сенка или покријте ја оштетената површина на кожата со облека. За да го забавите развојот на воспалителниот процес, изладете ја кожата со ладни облози: може да биде пешкир навлажнет со свежа вода, гел од алое вера (или сок од самото растение) или кој било лосион за ладење (што е најважно – не базирано на алкохол).

Подобро е да се отфрлат кремите засновани на масла – тие ќе создадат мрсен филм на кожата што нема да дозволи влагата да испари и да го зголеми воспалението (истото важи и за добро познатиот народен лек – павлака).

По сончањето, телото страда од дехидрација, така што треба да пиете повеќе течности: вода или зелен чај. Ова ќе ја забрза регенерацијата на ткивата и ќе го исчисти телото од токсините.

Не носете тесна облека по изгореници: ткаенината ќе ја иритира оштетената кожа и може да предизвика секундарна инфекција. Најдоброто решение за периодот на третман ќе биде фустани изработени од природни ткаенини кои ќе овозможат кожата да дише – на пример, памук или лен.

Избегнувајте директна сончева светлина до целосно закрепнување.

Ако треба да излезете надвор, не заборавајте да нанесете крема за сончање (не на хемиска основа) и да ја ажурирате на секои 2 часа.

Најчеста грешка е пилинг на кожата. Ако пилингот обично ви овозможува да ги решите проблемите со кожата, тогаш во случај на изгореница, тоа само ќе ја влоши ситуацијата и ќе предизвика уште поголема штета на повредената кожа. Не користете ексфолирачки производи, бидејќи киселините, мирисите, лидокаинот и бензокаинот во составот – можат да предизвикаат иритација.

Отстранувањето на кожата исто така не се препорачува, бидејќи само ќе го забави процесот на закрепнување. За брзо да се ослободите од непријатниот пилинг, навлажнете ја кожата почесто со крем со пантенол и антиоксиданти (витамин Ц или Е).

Не користете производи за шминка. Да, лицето со изгореници не изгледа многу привлечно, но треба да го почекате овој момент без интервенција на козметички производи. Пудрите или кремите ББ може да го зголемат воспалението и да предизвикаат алергиска реакција, кожата ќе изгледа уште полошо, а ќе треба да почекате долго време за закрепнување. Ако состојбата се влоши и на кожата се појават осип или плускавци, не заборавајте да се консултирате со лекар.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објава10 топ кратки блузи за ова лето!
Следна објава<<СОЛИДАРНОСТ, МОБИЛНОСТ, ИДНИНА>> Нов мурал на уметникот Давор Кешќец
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ