Фестивалот за современи уметности, АКТО, годинава го одбележи своето 15-то издание и тоа во продукција на “ФАКУЛТЕТ ЗА РАБОТИ ШТО НЕ СЕ УЧАТ”. Целта на овој настан е обединување на поединци и поголеми групи како и заедници на креативен начин да постигнат градење на еднакво општество за сите наши граѓани.

Давор Кешќец, нашиот веќе етаблиран уметник зема учество на фестивалот изработувајќи мурал во градот Велес, поточно на влезот во градот на кружниот тек веднаш до Спомен-костурницата. Во изработката на муралот свој допринос дадоа и Ангела Банчотова, Стефан Младеновски и Тоше Пешовски.

Му благодариме на Давор за фотографиите кои ни ги испрати во нашата редакција.

 

———————————————————————————————————————————————————————————————————

СПОДЕЛИ
Претходна објаваШто да направите ако добиете изгореници од сонце?
Следна објаваЛесни и модерни модели на сандали за интересни летни комбинации
"Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!"! My main fields of interest are arts and culture, but I am easily adaptable to different types of topics. Intrinsic interest in these two fields, of which I have followed successive developments, and in their singular and profitable union: scientific abstraction and sensory rapture, ephemeral and predictive, the attribute of success and the spirit of ‘innovation. ---------------------------------------------------------------------------------- Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ