Тајната на подготвување суфле јапонски палачинки.

Јапонските „Fluffy“ палачинки – познати како меки – доживеаја вистински бум на социјалните медиуми.

На Јапонците им се допаѓаат ваквите палачинки за појадок со бобинки, шеќер во прав и парче путер. Палачинкиte се продаваат и на улица во специјални кафулиња и тезги.

Гледајќи во такви фотогeнични палачинки кои изгледаат како облак, точно е дека е тешко да не се сонува за нив. Патем, подготовката на палачинки со досада не е толку тешко, сепак, постојат неколку тајни кои им помагаат да останат толку прекрасни.

Палачинките може да се сервираат со овошје и бобинки, со шлаг, мед, сируп од јавор, сладолед, шлаг или крем. Може да пробате и со карамел пуканки, шлаг, нутела, крем од малина и карамелизирани банани. Но, додека сте дома, можете сами да ги подготвите за да го збогатите вашиот оброк.

Што ви е потребно?

150 гр брашно

½ лажичка прашок за пециво

1 лажица шеќер (30 g)

2 јајца

1 лажица растително масло

180 мл млеко

½ лажичка екстракт од ванилин сируп,

сладолед, бобинки за украсување

Погледнето го видеото, едноставо и брзо се подготвуваат …

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДеконструкција и асиметрија: летни фустани со необичен крој!
Следна објаваКако се носи ленена облека ова лето!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ