Колку пати со одушевување во салоните за мебел сте ги погледнале жолтите, портокаловите или црвените троседи, но сепак сте се  одлучиле за неутрални нијанси?

Светлиот троседот во ентериерот создава посебна атмосфера, но многумина не се осмелуваат да ја украсат својата соба со него, бидејќи не знаат како да ја комбинираат шемата на бои во ентериерот со други детали во собата. Тогаш троседот во сива или беж е логичен избор.

Ви претставуваме 5 универзални идеи за портокалов тросед во дизајнот на ентериер на стан.

Портокалово-црн ентериер

Смела одлука е комбинацијата на портокалов sид, кој е во склад со троседот и црните декоративни плочи кои го смируваат светлиот ентериер. Постои ведрина и минимализам во оваа одлука на дизајнот на ентериерот, за да не изгледа премногу мрачно, на sидот можете да поставите таписерија со обоени елементи или слики, кои ќе го направат декорот подинамичен.

Сив sид и перници

Ако комбинацијата на портокалова и црна боја сè уште изгледа темно и несоодветно, тогаш најдобрата алтернатива е благородната и дискретна сива боја. Портокаловата и сивата боја се одлични соседи во ентериерот, бидејќи боите се надополнуваат едни со други. Сивите перници на портокаловиот кауч додаваат малку динамика на минимализмот во собата.

Шарен sид

Портокаловата оди добро со тиркизната, па ако не се плашите од такво активно присуство на неколку заситени бои во собата, обидете се со таков внатрешен сојуз. На фотографијата, sидот е комбинација на многу панели со различни бои, каде тиркизна и портокалова ги смирува неутралното кафеаво дрво. На софата има перници во маслинова боја.

Тиркизна фотеља и перници

Ако светлиот sид е премногу за вас, тиркизната боја може да се додаде во ентериерот со друг тросед или фотеља. На овој начин, ентериерот е совршено избалансиран, дури и ако и двете парчиња мебел се доволно светли. Основата на ентериерот на собата се светлите тонови кои не го одвлекуваат вниманието и немаат други акценти во бои.

Светол ентериер со портокалови акценти

Најбезбеден начин за инсталирање на светол тросед е да се декорира ентериерот со слични детали во иста нијанса. Тоа може да биде тепих, вазнаили саксија за растенија. Целата просторија останува бела со малку забележливите беж нијанси.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПантолони над глужд се хит на сезоната!
Следна објаваПилатес вежби за физичко и ментално здравје
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ