Кога размислуваме за мексиканската архитектура, најмногу мислиме на раскошни градски палати, големи имоти со пространи дворови и подеднакво раскошни фасади од ренесансата. Но, тоа во никој случај не е единствената карактеристика на традиционалната мексиканска архитектонска традиција.

Обичните мексиканските куќи се издвојуваат со нивната едноставност; Нивните фасади не се украсени со украсни елементи, како што е случајот со градските палати, во кои доминира влијанието на маорискиот стил на украсување. Куќите од овој вид се првенствено функционални. За нивната градба се користат материјали како дрво, трска, глина и ѕидна ограда, кои исто така се користеле за правење украси, а нивната примарна функција е заштитата од сонце и дожд. Ова се карактеристики на типичните мексикански куќи кои служеа како инспирација за дизајнот на еден бар во Гвадалахара во кој концептот се заснова на комбинација на земјен малтер и пустински нијанси кои се главниот материјал. Оваа специфична палета на бои се рефлектира и на дрвените површини на мебелот, подовите и ѕидните површини, но и на врежаниот таван симболизиран со традиционалниот мексикански занает од северозападниот дел на земјата.

Овој необичен, уникатен концепт на мексикански ресторан е сосема различен од сè Мексиканско, на кое сме навикнале досега, а самиот проект потекнува од креативното, мексиканско студио Прагма. 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваТренди пролетни здолништа
Следна објаваСе одржа виртуелна Met Gala
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ