Чувство на затегнатост, пецкање, пукање на кожата…

Ова најдобро ја опишува моменталната состојба на нашите раце,поради прекумерното миење на рацете и одржување на почеста хигена заради корона вирусот. Сепак и за тоа имаме трик!

Штом ќе излезете од када или туш, навлажнете ги рацете со вашиот стандарден крем што е можно поскоро, бидејќи тоа ќе ви помогне да ја задржите влажноста што ви е потребна на кожата. Одличен трик е всушност маската за раце, односно нанесете подебел слој од вашиот стандарден крем и ставете мали пластични ракавици. Идеални се оние ракавици кои доаѓаат со бојата за коса. Оставете ја оваа маска на половина час и отстранете го вишокот со шамиче или пешкир.

Наместо вообичаен крем, можете да си направите и домашна нега со намирници од вашата кујна. Кога рацете ви се уште влажни, нанесете мешавина од една лажица мед и маслиново масло и повторете ја целата постапка со пластичните ракавици.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПролет/лето 2020 – 10 топ модели на чевли!
Следна објаваРесторан во Милано со уникатен индустриски стил
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР