Уживањето дома, во густо и со пена кафе звучи неверојатно, но кафињата денес се полни со рафинирани шеќери и нездрави масти, кои ги одземаат важните здравствени придобивки што ги нуди суровото кафе.

Дали сакате да пронајдете здрав и вкусен начин да го испиете утринското кафе кое истовремено има прекрасен вкус и му помага на вашиот организам? 

Ако е така, тогаш ќе го обожавате овој рецепт со кокосово масло!

Кокосовото масло е одличен додаток на солени и слатки рецепти, а истото важи и за кафето бидејќи е добра здрава замена за рафинираните шеќери.
Покрај тоа, кокосовото масло му дава енергија на телото, го намалува воспалението, го снабдува организмот со здрави масти и ја намалува желбата за нездраво кафе.

Сè што треба да направите е да измешате шоља кафе со 1-2 лажици масло од кокос во блендер, се додека не добиете мазна и свиленкаста текстура во омилениот утрински пијалок.
За најдобри резултати, секогаш користете органско кокосово масло за да уживате во утринското кафе без проблеми.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКои реченици треба да ги кажувате на вашата ќерка!
Следна објаваСите нијанси на сината боја!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР