За да шириме радост, прво мора нашето срце да биде радосно

Карл Густав Јунг, швајцарски психијатар, се смета за пионер на аналитичката психологија. Преку проучување на несвесното, Јунг воведе нов термин во психологијата – комплексот. Дури и денес тој е еден од најпочитуваните експерти чии зборови со задоволство се цитираат.

Познатиот психијатар Карл Густав Јунг пишуваше во своите книги за корумпираните луѓе и рече дека тие не можат да бидат добри.

Неговите цитати никогаш не престануваат да ги инспирираат генерациите.

Постојат луѓе кои мислат дека може да се научи ширењето на позитивна енергија, дека постојат фрази, зборови или реченици кои сами генерираат позитивна енергија.
Не е така
Енергијата, позитивна или негативна, се наоѓа во човекот.

Задачата на училиштето е младиот човек да го научи на свесност за себе си.

Не може да се извлече од човекот нешто што не е таму. За да шириме мир, прво мора да бидеме исполнети со мир.
За да шириме радост, нашето срце прво мора да биде радосно.
Во спротивно, и зборовите на најголема утеха ќе звучат како напад од устата на незадоволен човек.

„Психолошки нездравите луѓе обично се фанатици на здрав начин на живот. Тие постојано се стремат кон правилна храна и пијалок, не пушат ниту пијат вино, им требаат многу витамини и се опседнати со аптеките.

Оние кои толку многу се грижат за себе, секогаш се болни. Оваа неверојатна страст, на пример, да се пие вода, произлегува од постојаниот страв во нив, односно стравот од смртта.

Нешто во нив вели, Боже, не дозволувај да умрам, затоа што сè уште не сум живеел! “

СПОДЕЛИ
Претходна објаваВитаминска чорба која ќе го исчисти вашето тело од масти и токсини!
Следна објаваПролетен тренд: Кратките чизми ќе го надополнат вашиот стил!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР