На сите ни е јасно, каде сме ние таму се наоѓаат и бактериите. На крајот на краиштата, нашето тело не би функционирало без нив. Милијарди на овие мали микроорганизми ги колонизираат нашите црева каде што помагаат да се разложи храната во важни хранливи материи.

Заклучокот е јасен, каде сме ние таму се и бактериите, сепак, некои од нив можат да нè направат болни.

Во продолжение, ние ви ги посочуваме највалканите работи во вашиот дом кои имаат особено висока густина на бактерии, а тоа не се тие добрите/

Светлосни прекинувачи

Колку пати секојдневно го допирате прекинувачот за светлата? Често? Се согласуваме. Преклопниците се вистинско легло на бактерии, а ние често ги занемаруваме кога го чистиме нашиот стан и забораваме да ги исчистиме.

Крпи, пешкири …
Крпите се вистински собирачи на бактерии. Милиони бактерии има на пешкирот, дури и пред да го изгубат својот свеж мирис. Треба да ја менувате крпата по секоја трета употреба и да ја исперете на минимална температура од 60 степени, иако ние ви  препорачуваме на 90.

Ножички за нокти
Колку пати сте користеле ножички и колку пати сте ги исчистиле? Токму тоа! Најлошо од сè, на ножиците често се наоѓаат цревни бактерии кои се акумулираат под нашите нокти.

Рачка на ладилник
Во просек, 217,000 бактерии се наоѓаат на рачката на вашиот фрижидер, или многу блиску до храната што ја јадете. Следниот пат кога ќе чистите, не заборавајте да ја исчистите и дезинфицирате рачката на фрижидерот.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМудри мисли на познат американски психотерапевт кои ќе ве направат подобра личност
Следна објаваРацете ја покажуваат вашата возраст!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР