Архитектонската фирма Дорте Мандруп со седиште во Копенхаген е избрана да дизајнира зграда што истовремено покажува благодарност за брегот на норвешкиот остров Анџи и неговиот морски екосистем.
Драматичната архитектонска форма, наречена Кит, ќе стане светска атракција која ги слави китовите и нивната врска со човекот преку науката и уметноста.

Сместен на најоддалечениот крај на Анџи, во еден мал град наречен Анден, зградата Кит ќе биде во близина на длабокоморската долина, која честопати ја посетуваат  китовите кои поминуваат крај брегот.
Структурата, која се очекува да содржи изложби, канцеларии, кафич и продавници, ќе им овозможи на посетителите да ги набљудуваат китовите во нивната природна средина.

Изградбата на зградата Кит се очекува да заврши до крајот на 2022 година.

 

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНаједноставна фризура за една минута!
Следна објаваРазговор со македонската примадона г-ѓа Весна Гиновска-Илкова
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР