Јапонија е убава земја, а нејзините луѓе навистина ја ценат естетиката. Ако гледате јапонски филмови, најверојатно сте го виделе нивниот ентериер и сте останале импресионирани. Тие имаат тренд на дизајн наречен „Ваби-Саби“, што значи дека постои совршенство во форма на несовршеност.

Лизгачките дрвени и хартиени врати се традиционални во секој постар јапонски дом.

Тие всушност се неверојатни, затоа што честопати можете да ја отворите просторија и да ја чувствувате многу поголема, или да ги затворите за дополнителна приватност. (За жал, тие не се изолирани од надворешната бука!)

Бидејќи повеќето западни домови немаат лизгачки врати, овој проект би требало да се примени и прилагоди. Со вистинските стилски елементи, навистина може да го направат вашиот дом да изгледа исклучително импресивен.

Повеќето јапонски домови имаат неутрална палета на бои.

Поголемите јапонски домови обично имаат карпеста градина

Повеќето јапонски домови имаат на подот душеци татами.

Бамбус во јапонска градина

Повеќето јапонски домови немаат многу предмети во собите.

Минимализам
Скролувајќи низ фотографиите, можеби веќе сте забележале дека овие домови изгледаат многу празни. Во Јапонија, минимализмот е многу популарен.

Ниски седишта и подни перничиња

Хартиените фенери се популарни.

Бонсаи
Растењето на бонсаи дрвја трае со години за кои е потребно трпеливост и напорна работа.

Јапонски мебел
Една од најочигледните работи што можете да направите при дизајнирање на јапонски инспиративен дом е да купите мебел што доаѓа директно од таа земја. Проверете го Pinterest за јапонски дизајн на мебел, со цел да добиете добра идеја за тоа што да барате. Дури и ако мебелот всушност не е произведен во Јапонија, сè што изгледа како да припаѓа во стилот Wabi Sabi ќе биде совршено за вашиот ентериер.

Назначена област за чај
Пиењето чај е многу популарно во Јапонија, и тие имаат традиција да присуствуваат на церемонии за чај. Не е невообичаено да имате чајник и шољи кои стојат на отворено во секое време. Тоа може да биде во вашата кујна или на масата за кафе во дневната соба. Се разбира, уште подобро е ако навистина сакате да го пиете!

Модернизирани бањи
Јапонија има некои од најфантастичните тоалети во светот. Доаѓа со мијалник, загреано седиште и мала кутија за бучава што помага да се прикријат сите незгодни звуци. Од која било причина, ова никогаш навистина не направило огромно влијание на запад, иако е толку прекрасно. Ако сакате, можно е да ги купите и да ги внесете. Повеќето луѓе кои ќе започнат да користат јапонски тоалети, ќе ви кажат дека тие навистина не можат да живеат без нив, откако ќе се навикнат на луксузот.

Многу јапонски домови имаат многу чисти линии и геометрија.

СПОДЕЛИ
Претходна објава15 модели на пилотски јакни за оваа сезона!
Следна објаваUnity и официјално во Македонија
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР