Haute Couture предмети како дел од уметничката колекција на Сенди Шрејер.

Музејот на уметноста Метрополитен во Њујорк ја објави темата на следната изложба, која ќе биде посветена на колекцијата на предмети собрани од Сенди Шрејер.

Во нејзината колекција има околу 1500 артикли од светски познати дизајнери. Повеќе од половина век, колекционерката Сенди Шрејер ја собира една од најдобрите колекции во САД, не како гардероба, туку како знак за признавање на оваа сфера како креативност.

Изложбата ќе се вика „Во потрага по модата: Колекцијата на Сенди Шрејер “и ќе прикаже 80 артикли од колекцијата.

Најстарариот експонат ќе биде фустанот на Пол Поаре од 1908 година. Изложбата ќе биде отворена на 27 ноември во Институтот за костуми и ќе трае до 17.05.2020 година.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНова хит чанта: CHANEL 19!
Следна објаваФенди со фантастична есенска кампања!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР