Најпознатиот портокалов алкохол, оваа година го одбележува својот 100-ти роденден.

Со доаѓањето на топлото време започна и сезоната на Aperol Spritz. Иако сите сакаме да уживаме во коктелите во текот на целото лето, важно е да знаете дека алкохолот има лошо влијание врз вашето здравје.

Aperol Spritz може да ви помогне ако се обидувате да го намалите количеството на алкохол што го консумирате во летните месеци.

Имено, Aperol е алкохолен пијалок со помала јачина отколку стандардните пијалоци. Содржи околу 11% алкохол, а во самиот Spritz се користи многу мала количина на Аперол, која се разредува со просеко и минерална вода.

Во стандардниот Aperol Spritz има 125 калории, горчлив вкус кој помага при пробава и се произведува од растенија кои имаат антиоксидантни својства.

Како и кај сите алкохолни пијалаци, консумирањето во умерени количини е од клучно значење.

Жените се советуваат да не пијат повеќе од 14 единици алкохол неделно и тоа треба да се распореди на три или повеќе дена.

Конечно … уживајте во вашиот летен коктел.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваОфицијална промоција на новата ŠKODA SCALA
Следна објаваКуба е хедонистички рај кој треба да се посети!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР