Amey Kandalgaonkar ја продолжува својата истражувачка серија на фиктивна архитектура која се карактеризира со радикална врска со сопствениот контекст …

Куќата Rock House 3 е со вплетен бетонски волумен во недопрена природа, како маса подигната на столбови која остава минимална трага на пустинските камења под неа.

Волуменот на вилата, заедно со нејзиното влијание кое доаѓа од кренатата патна мрежа во Шангај, сугерира континуирана патека која не ја прекинуваат затворените простории. Оваа рута е поделена на точки на пресек, каде што ентериерот се отвора кон покривот. Многу од овие отвори се кон внатрешниот двор.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗдравствени придобивки од конзумирањето на кајсии!
Следна објаваПлетени торби се апсолутен хит на летната сезона!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР